پارک جنگلی سراوان

پارك جنگلی سراوان درحدود ۱۵كیلو متری شهرستان رشت قرار دارد. این جنگل بسیار زیبا همه روزه پذیرای بسیای از گردشگران به این منطقه می باشد و از امكاناتی همچون پارك بازی كودكان – كلبه های اقامتی و پاركینگ برخوردار می باشد. پارک جنگلی سراوان در سال 70با سطحی حدود 300هکتار از جنگل های سری سه سراوان مجزا و به عنوان پارک مطرح شد و درسال 78طرح و مدیریت و بهره وری پارک جنگلی سراوان براساس شرح خدمات تهیه طرح های پارکداری مصوب سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور تدوین و تصویب گردید.
پارک سراوان به لحاظ نزدیکی به مرکز استان ، نزدیکی به جاده سراسری که دسترسی آسان را برای علاقه مندان امکان پذیر می سازد و به دلیل بافت جنگلی از سایر پارک های جنگلی گیلان داری اهمیت بیشتری است.
پوشش درختی پارک جنگلی سراوان به دو بخش جنگل طبیعی و جنگل دست کاشت تقسیم می شود که بخش طبیعی آن پایه های شاخه زاد و دانه زاد بلوط ، ممرز و انجیلی بهمراه گونه های توسکا و اوجا را شامل می شود و در قسمت جنگل کاری بیشتر گونه کاج تدا و کاج سیلوستریس و سرونقره ای و زربین دیده می شود . دیدن خانه های روستائی در این جنگل را فراموش نكنید.

امکانات رفاهی و گردشگری

چشم اندازهای طبیعی پارک سراوان رشت و وجود رودخانه سفید رود و سیاهرود در ضلع شرقی وجود پرندگانت و جانوران گوناگون مانند قرقاول- کبک – دارکوب – جغد – خرگوش و راسو ....و خزندگان و حشرات متنوعی در این محدوده به چشم می خورد این پارک دارای دو درب ورودی ، الاچیق ها و تاسیسات رفاهی ، میز و نیمکت ، کباب پز، محوطه بازی برای کودکان ، وسایل بازی کودکان ، سطل زباله ، سرویس بهداشتی ، سکوی نصب چادر و... و امکاناتی برای بازی پینت بال و پارک کودک است .

از دیگر جاذبه های پارک جنگلی سراوان وجود نخستین موزه میراث روستایی کشور در قسمتی از این پاک طبیعی است . موزه میراث روستایی گیلان در روزهای مختلف سال بازدید کنندگان به ویژه پژوهشگران و دانشجویان را به سوی خود میکشاند در این موزه معماری 100 ساله مناطق جلگه ای و کوهستانی و شیوه های زندگی روستایی بازسازی شده است.

 

پارک جنگلی سراوان